MS27466E23B55P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23B55P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Stock
10
In Stock :
10
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Style :
Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
Applications :
Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
55
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
Feature :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Depth :
42.87mm
IEC Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2010
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Empty Shell :
No
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
23-55
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
55
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Length :
30.81mm
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
MS27466E23B55P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23B55P Overview
MS27466E23B55P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23B55P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23B55P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER