MS27466E23B55P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23B55P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23B55P
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Contact Gender :
Male
Depth :
42.87mm
DIN Conformance :
No
Published :
Gender :
FEMALE
Length :
30.81mm
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
55
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shielding :
Unshielded
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
55
Color :
Olive Drab
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS27466E23B55P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock