MS27466E23B21S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23B21S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23B21S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Filter Feature :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
30.81mm
Feature :
Shielded
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Color :
Olive Drab
Number of Positions :
21
Contact Gender :
FEMALE
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Unshielded
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Depth :
42.87mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Mixed Contacts :
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Style :
Socket
Datasheets
MS27466E23B21S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock