MS27466E23B21S
Mfr.Part #
MS27466E23B21S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Total Number of Contacts :
21
Length :
30.81mm
Contact Style :
Socket
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
23-21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Cadmium
Depth :
42.87mm
Contact Gender :
Published :
2005
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Number of Positions :
21
Datasheets
MS27466E23B21S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23B21S Overview
MS27466E23B21S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23B21S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23B21S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER