MS27466E23B21P
Mfr.Part #
MS27466E23B21P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Style :
Pin
Filter Feature :
No
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
23-21
Number of Positions :
21
Published :
2005
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
21
Current Rating :
13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Environment Resistant
Color :
Olive Drab
Datasheets
MS27466E23B21P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23B21P Overview
MS27466E23B21P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23B21P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23B21P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER