MS27466E23A53S
Mfr.Part #
MS27466E23A53S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E23A53S
Manufacturer :
Corsair
No
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Empty Shell :
Depth :
42.87mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Length :
30.81mm
16 Weeks
Gender :
Total Number of Contacts :
53
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
53
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466E23A53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock