MS27466E23A53S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E23A53S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
53
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
30.81mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
2005
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Plating :
Cadmium
JESD-609 Code :
e4
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Depth :
42.87mm
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
Feature :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
23-53
Applications :
Aviation, Military
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Current Rating :
7.5A
Datasheets
MS27466E23A53S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E23A53S Overview
MS27466E23A53S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E23A53S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E23A53S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER