MS27466E21B41S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E21B41S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E21B41S
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
21-41
Fastening Type :
Bayonet Lock
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
41
Depth :
39.67mm
Empty Shell :
No
Applications :
Aviation, Military
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Published :
2005
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Length :
30.81mm
Mixed Contacts :
Datasheets
MS27466E21B41S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock