MS27466E21B41S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E21B41S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Cadmium
Depth :
39.67mm
Radiation Hardening :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
41
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Pbfree Code :
No
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
41
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
30.81mm
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mixed Contacts :
Applications :
Aviation, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MS27466E21B41S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E21B41S Overview
MS27466E21B41S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B41S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B41S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER