MS27466E21B41P
Mfr.Part #
MS27466E21B41P
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
41
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-363
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Pbfree Code :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Current Rating :
7.5A
Contact Style :
Pin
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
Ratings :
Unshielded
Empty Shell :
Applications :
Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
DIN Conformance :
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
41
Feature :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Datasheets
MS27466E21B41P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E21B41P Overview
MS27466E21B41P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B41P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B41P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER