MS27466E21B39S
Mfr.Part #
MS27466E21B39S
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Contact Style :
Socket
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Backshell Type :
Solid
Number of Positions :
39
Filter Feature :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
39
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Plating :
Cadmium
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
Environment Resistant
Contact Gender :
Datasheets
MS27466E21B39S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E21B39S Overview
MS27466E21B39S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B39S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B39S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER