MS27466E21B16SC
Mfr.Part #
MS27466E21B16SC
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
9
In Stock :
9
Shell Size - Insert :
21-16
Contact Style :
Socket
DIN Conformance :
No
Published :
2006
Feature :
Shielded
Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Total Number of Contacts :
16
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Aviation, Military
Number of Positions :
16
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
13A
Orientation :
C
Datasheets
MS27466E21B16SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk C Bayonet Lock
MS27466E21B16SC Overview
MS27466E21B16SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B16SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B16SC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER