MS27466E21B16SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E21B16SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Orientation :
B
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
16
Current Rating :
13A
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Resistant
Contact Style :
Socket
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Applications :
Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Mounting Type :
Panel Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
Datasheets
MS27466E21B16SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E21B16SB Overview
MS27466E21B16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B16SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B16SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER