MS27466E21B16S
Mfr.Part #
MS27466E21B16S
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
FEMALE
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
16
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Military
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Contact Style :
Socket
Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
13A
Datasheets
MS27466E21B16S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk B Bayonet Lock
MS27466E21B16SB Overview
MS27466E21B16SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B16SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B16SB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER