MS27466E21B16P
Mfr.Part #
MS27466E21B16P
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-364
Number of Positions :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
16
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Pin
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Current Rating :
13A
Color :
Olive Drab
Bulk
Radiation Hardening :
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
MS27466E21B16P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E21B16P Overview
MS27466E21B16P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B16P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B16P Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER