MS27466E21B11S
Mfr.Part #
MS27466E21B11S
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
11
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
REACH SVHC :
No SVHC
Feature :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Ratings :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
30.81mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Depth :
39.67mm
Current Rating :
23A
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
11
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
MS27466E21B11S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E21B11S Overview
MS27466E21B11S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21B11S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21B11S Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER