MS27466E21B11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E21B11S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E21B11S
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
11
Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Filter Feature :
No
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
11
Shielding :
Unshielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
DIN Conformance :
Radiation Hardening :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Empty Shell :
Gender :
Receptacle
Current Rating :
23A
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Applications :
Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
Depth :
39.67mm
Contact Style :
Socket
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
30.81mm
Contact Gender :
FEMALE
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Plating :
Cadmium
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466E21B11S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock