MS27466E21B11P
Mfr.Part #
MS27466E21B11P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E21B11P
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Corsair
Published :
2006
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
21-11
Gold
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-365
Number of Positions :
11
Empty Shell :
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
30.81mm
Gender :
Receptacle
Depth :
39.67mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Aviation, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
11
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Color :
Olive Drab
Current Rating :
23A
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466E21B11P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock