MS27466E21A16PA
Mfr.Part #
MS27466E21A16PA
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Current Rating :
13A
Number of Positions :
16
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
16
Crimp
Contact Gender :
Male
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
yes
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Flange
Feature :
Shielded
Applications :
Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Contact Style :
Pin
Published :
Ratings :
Datasheets
MS27466E21A16PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E21A16PA Overview
MS27466E21A16PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E21A16PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E21A16PA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER