MS27466E19F32S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E19F32S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Style :
Socket
Mixed Contacts :
No
Filter Feature :
No
Shell Finish :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
32
Mount :
Wall
Pbfree Code :
Backshell Type :
Solid
Shielding :
Unshielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
16 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
DIN Conformance :
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS27466E19F32S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E19F32S Overview
MS27466E19F32S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E19F32S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E19F32S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER