MS27466E19F32PL
Mfr.Part #
MS27466E19F32PL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 32POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Non-RoHS Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Size :
20
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Nickel
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
32
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Ratings :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
MS27466E19F32PL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 32 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I
MS27466E19F32PL Overview
MS27466E19F32PL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466E19F32PL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
MS27466E19F32PL Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT