MS27466E19F32P
Mfr.Part #
MS27466E19F32P
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mounting Type :
Panel Mount
Radiation Hardening :
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
32
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
16 Weeks
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Option :
GENERAL PURPOSE
Applications :
Aviation, Military
Gender :
Receptacle
Empty Shell :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
32
Body Material :
Aluminium
Shell Finish :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Filter Feature :
Feature :
Shielded
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Datasheets
MS27466E19F32P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E19F32P Overview
MS27466E19F32P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E19F32P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E19F32P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER