MS27466E19F32P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E19F32P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
32
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Style :
Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Applications :
Aviation, Military
Feature :
Shielded
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Total Number of Contacts :
32
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
MS27466E19F32P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E19F32P Overview
MS27466E19F32P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E19F32P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E19F32P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
  • Amphenol Aerospace Operations
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER