MS27466E17A55S
Mfr.Part #
MS27466E17A55S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Type :
Solid
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
N (Normal)
Unshielded
Filter Feature :
No
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mount :
Wall
Contact Style :
Socket
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
Published :
Total Number of Contacts :
55
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Mixed Contacts :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Positions :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Gender :
Receptacle
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
Datasheets
MS27466E17A55S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E17A55S Overview
MS27466E17A55S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E17A55S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E17A55S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER