MS27466E17A26S
Mfr.Part #
MS27466E17A26S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
No
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Style :
Socket
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Empty Shell :
No
IEC Conformance :
Total Number of Contacts :
26
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
7.5A
Backshell Type :
Solid
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shielding :
Unshielded
Ratings :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466E17A26S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E17A26S Overview
MS27466E17A26S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E17A26S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E17A26S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER