MS27466E17A26PA
Mfr.Part #
MS27466E17A26PA
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
26
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shielding :
Unshielded
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Plating :
Cadmium
Number of Positions :
26
Gender :
FEMALE
Published :
2006
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
17-26
Fastening Type :
Bayonet Lock
Feature :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Military
Orientation :
A
Contact Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Datasheets
MS27466E17A26PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E17A26PA Overview
MS27466E17A26PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E17A26PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E17A26PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER