MS27466E17A26P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E17A26P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 26POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Applications :
Aviation, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Published :
Plating :
Cadmium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Feature :
Shielded
Number of Positions :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
A
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Shielding :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
26
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
16 Weeks
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Datasheets
MS27466E17A26P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 26 Positions Crimp Gold Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E17A26PA Overview
MS27466E17A26PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E17A26PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E17A26PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER