MS27466E15F37S
Mfr.Part #
MS27466E15F37S
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
15-37
Backshell Type :
Solid
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
37
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-349
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2006
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Total Number of Contacts :
37
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Gold
Mixed Contacts :
Datasheets
MS27466E15F37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15F37S Overview
MS27466E15F37S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F37S Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER