MS27466E15F19SA
Mfr.Part #
MS27466E15F19SA
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
19
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Color :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS27466E15F19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E15F19SA Overview
MS27466E15F19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F19SA Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER