MS27466E15F19PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15F19PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Filter Feature :
No
Orientation :
A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Published :
DIN Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
IEC Conformance :
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
20
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Total Number of Contacts :
19
Empty Shell :
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
FEMALE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
MS27466E15F19PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E15F19PA Overview
You get it in Receptacle, Male Pins packaging.Mounting type Panel Mount is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series.A 20 pin is located on the device.Device runs in -65°C~200°C operating temperature.
MS27466E15F19PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F19PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F19PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER