MS27466E15F19P
Mfr.Part #
MS27466E15F19P
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Unshielded
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Feature :
Shielded
Radiation Hardening :
Gender :
Receptacle
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-363
yes
Contact Style :
Pin
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Empty Shell :
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Military
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466E15F19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15F19P Overview
MS27466E15F19P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F19P Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER