MS27466E15F18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15F18S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15F18S
Stock
26
In Stock :
26
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
15-18
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
N (Normal)
Depth :
30.96mm
Length :
30.81mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Backshell Type :
Solid
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
2006
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
18
Shielding :
Unshielded
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Plating :
Electroless Nickel
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Silver
Mount :
Wall
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Fastening Type :
Bayonet Lock
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Datasheets
MS27466E15F18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock