MS27466E15F18S
Mfr.Part #
MS27466E15F18S
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
No
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
18
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
Applications :
Aviation, Marine, Military
Length :
30.81mm
Mixed Contacts :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Electroless Nickel
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
15-18
Mount :
Wall
Solid
Depth :
30.96mm
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Style :
Socket
Published :
2006
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
Number of Positions :
18
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
MS27466E15F18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15F18S Overview
MS27466E15F18S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F18S Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER