MS27466E15F18P
Mfr.Part #
MS27466E15F18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Gender :
FEMALE
Shielding :
Unshielded
Feature :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Style :
Pin
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Flanges, Panel, Wall
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58-363
Number of Positions :
18
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466E15F18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15F18P Overview
MS27466E15F18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F18P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER