MS27466E15F15S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15F15S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15F15S
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
No
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
No
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Depth :
30.96mm
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Silver
Applications :
Aviation, Military
Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Style :
Socket
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
15-15
Empty Shell :
Length :
30.81mm
Current Rating :
13A
Additional Feature :
Published :
2006
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
JESD-609 Code :
e4
Total Number of Contacts :
15
Radiation Hardening :
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Shielded
Datasheets
MS27466E15F15S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock