MS27466E15F15S
Mfr.Part #
MS27466E15F15S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Style :
Socket
Depth :
30.96mm
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
Shell Size - Insert :
15-15
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Published :
2006
Additional Feature :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Filter Feature :
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Length :
30.81mm
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Color :
Silver
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Material :
Aluminum
Applications :
Aviation, Military
Current Rating :
13A
Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Shielded
Datasheets
MS27466E15F15S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15F15S Overview
MS27466E15F15S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F15S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F15S Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER