MS27466E15F15P-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15F15P-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 15POS PNL MT
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
15-15
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
No
Shielding :
Unshielded
Housing Color :
Silver
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
15
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
15
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
Contact Type :
Crimp
Mounting Type :
Panel Mount
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Size :
Published :
2014
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MS27466E15F15P-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466E15F15P-LC Overview
MS27466E15F15P-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15F15P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15F15P-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT