MS27466E15B37S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B37S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
37
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Radiation Hardening :
Current Rating :
3A
Pbfree Code :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Applications :
Aviation, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
Empty Shell :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Length :
30.81mm
Published :
2005
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
37
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Depth :
30.96mm
Shell Size - Insert :
15-37
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Contact Style :
Socket
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Datasheets
MS27466E15B37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B37S Overview
MS27466E15B37S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B37S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B37S Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER