MS27466E15B37S
Mfr.Part #
MS27466E15B37S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15B37S
Manufacturer :
Corsair
Current Rating :
3A
Plating :
Cadmium
Total Number of Contacts :
37
Published :
Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Depth :
30.96mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Contact Style :
Socket
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Gold
Length :
30.81mm
DIN Conformance :
Feature :
Shielded
Number of Positions :
37
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
MS27466E15B37S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock