MS27466E15B37P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B37P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 37POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
37
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
No
Contact Gender :
Male
Current Rating :
3A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2005
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mixed Contacts :
DIN Conformance :
Shielding :
Unshielded
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
MIL Conformance :
yes
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
15-37
Backshell Type :
Solid
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Pin
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Military
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS27466E15B37P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B37P Overview
MS27466E15B37P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B37P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B37P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER