MS27466E15B19SL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B19SL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Unshielded
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I
Shell Finish :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Type :
For Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
19
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
MS27466E15B19SL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I
MS27466E15B19SL Overview
MS27466E15B19SL Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I series
MS27466E15B19SL Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
MS27466E15B19SL Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT