MS27466E15B19SA
Mfr.Part #
MS27466E15B19SA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Feature :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mixed Contacts :
No
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
IEC Conformance :
No
Ratings :
Unshielded
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
Empty Shell :
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Contact Style :
Socket
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Published :
Pbfree Code :
Total Number of Contacts :
19
Color :
Olive Drab
Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
Contact Gender :
FEMALE
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
19
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Applications :
Aviation, Military
Datasheets
MS27466E15B19SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E15B19SA Overview
MS27466E15B19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B19SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER