MS27466E15B19S
Mfr.Part #
MS27466E15B19S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Orientation :
A
Published :
2005
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
15-19
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Pbfree Code :
No
Number of Positions :
19
Mounting Feature :
Flange
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Military
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Olive Drab
Mixed Contacts :
Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Total Number of Contacts :
19
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466E15B19S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E15B19SA Overview
MS27466E15B19SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B19SA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B19SA Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER