MS27466E15B19P
Mfr.Part #
MS27466E15B19P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
38
In Stock :
38
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Style :
Pin
Pbfree Code :
No
Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Factory Lead Time :
16 Weeks
Bulk
Applications :
Aviation, Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-19
Current Rating :
7.5A
Feature :
Shielded
Termination :
Total Number of Contacts :
19
Number of Positions :
19
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Shielding :
Unshielded
Color :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
FEMALE
Radiation Hardening :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
2005
Datasheets
MS27466E15B19P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B19P Overview
MS27466E15B19P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B19P Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER