MS27466E15B18S-LC
Mfr.Part #
MS27466E15B18S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
33
In Stock :
33
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
JESD-609 Code :
e4
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18
Published :
2006
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
18
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
15-18
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, COMPATIBLE CONTACT: M39029/56-351
DIN Conformance :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Cadmium over Nickel
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
MS27466E15B18S-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium over Nickel 18 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
MS27466E15B18S-LC Overview
MS27466E15B18S-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B18S-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B18S-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT