MS27466E15B18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B18S
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15B18S
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Plating :
Cadmium
Depth :
30.96mm
Orientation :
N (Normal)
Feature :
Shielded
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
Shell Size - Insert :
15-18
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2005
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18
Current Rating :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Contact Style :
Socket
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Length :
30.81mm
Applications :
Aviation, Military
Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ratings :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Backshell Type :
Solid
Datasheets
MS27466E15B18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock