MS27466E15B18S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B18S
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Depth :
30.96mm
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Feature :
Shielded
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
Length :
30.81mm
Shell Size - Insert :
15-18
Ingress Protection :
Environment Resistant
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Military
Published :
2005
Radiation Hardening :
Mount :
Flanges, Panel, Wall
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Pbfree Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Filter Feature :
Shielding :
Unshielded
Contact Style :
Socket
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
MS27466E15B18S
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B18S Overview
MS27466E15B18S Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B18S Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B18S Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER