MS27466E15B18PA
Mfr.Part #
MS27466E15B18PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
Male
Contact Style :
Pin
Gold
Feature :
Shielded
Total Number of Contacts :
18
No
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Number of Positions :
18
Color :
Olive Drab
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Orientation :
A
Radiation Hardening :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Plating :
Cadmium
Applications :
Aviation, Military
Datasheets
MS27466E15B18PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk A Bayonet Lock
MS27466E15B18PA Overview
MS27466E15B18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B18PA Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER