MS27466E15B18P
Mfr.Part #
MS27466E15B18P
Manufacturer
Corsair
Description
MS27466E15B18P
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Corsair
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Shell Size - Insert :
15-18
Option :
GENERAL PURPOSE
Solid
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
2005
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
Plating :
Cadmium
IEC Conformance :
Color :
Olive Drab
Body Material :
Aluminium
Length :
30.81mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Crimp
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
Current Rating :
7.5A
Radiation Hardening :
Applications :
Aviation, Military
Contact Style :
Pin
Depth :
30.96mm
Number of Positions :
18
Feature :
Shielded
Gender :
Receptacle
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS27466E15B18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock