MS27466E15B18P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466E15B18P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
44
In Stock :
44
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Mixed Contacts :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Feature :
Shielded
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
IEC Conformance :
No
Contact Gender :
Male
Color :
Olive Drab
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Plating :
Cadmium
Contact Style :
Pin
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions :
18
Pbfree Code :
Published :
2005
Depth :
30.96mm
Shell Size - Insert :
15-18
Mounting Type :
Panel Mount
Applications :
Aviation, Military
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Length :
30.81mm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Total Number of Contacts :
18
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
N (Normal)
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
DIN Conformance :
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Filter Feature :
Datasheets
MS27466E15B18P
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466E15B18P Overview
MS27466E15B18P Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466E15B18P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466E15B18P Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER